Potravinové alergie u psov

Kedy sa môže objaviť alergia psa na krmivo?
Potravinová alergia sa najčastejšie prejaví do prvého roka života. Pokiaľ má pes svrbivé stavy v neskoršom veku, pravdepodobne sa jedná o atopiu, ktorá sa objavuje medzi 3 až 6 rokom.

Čo je príčinou potravinovej alergie u psov?
Príčinou potravinovej alergie u psov je imunitne sprostredkovaná reakcia spojená s požitím krmiva, pri ktorej sa tvoria špecifické protilátky. Je to neprimeraná reakcia imunitného systému na normálne zložky potravy spôsobená nedostatočne strávenou bielkovinou, ktorá vo väčšom množstve prenikne cez stenu čreva a následne vyvolá alergickú reakciu. Najčastejším potravinovým alergénom u psov je hovädzie, bravčové a baranie, hydinové či rybie mäso, ďalej potom pšenica, sója, vajcia a kravské mlieko.

Aké sú príznaky potravinovej alergie?
Hlavným príznakom potravinovej alergie je svrbenie, ktorému často predchádza strata srsti najčastejšie na zadných plochách stehien, ale aj iných častiach tela. Koža ušníc môže byť začervenaná, časté sú zápaly vonkajšieho zvukovodu. U 10-15% postihnutých sa k tomu pridávajú aj ťažkosti tráviaceho ústrojenstva (zvracanie žltkastých hlienov, hnačky, postihnutie pečene).

Ako nájsť alergénne zložku potravy psa?
Alergénna zložka potravy sa musí hľadať postupne. Najprv je potrebné skrmovať hypoalergénnu diétu 1-3 mesiace (napríklad Hill's Canine Z / D Ultra Alergen Free, Purina VD Canine HA Hypoallergenic, Royal Canin VD Canine Anallergenic). Hypoalergénna diéta je najčastejšie zložená z jedného zdroja proteínov a jedného zdroja sacharidov, ktoré sa bežne v diétach nevyskytujú (jelenie, jahňacie mäso, ryža, zemiaky). V priebehu tohto obdobia sa pes nesmie škrabať. Potom sa postupne do diéty pridávajú jednotlivé druhy mäsa, krmiva a sleduje sa alergická reakcia. Touto tzv. eliminačnou diétou sa dá zistiť na ktorú zložku potravy je pes alergický, prípadne ktoré krmivo mu vyhovuje a potom ho podľa toho kŕmiť celý zvyšok života.

Aká je liečba alergie na potraviny?
Liečba alergie na potraviny ako taká sa neprevádza. Dôležité je vyhnúť sa alergénom v potrave, či už špeciálnymi diétami alebo iným vhodným kŕmením.

 

Autor: MVDr. Eva Truchanová

Neviete si rady?
Spýtajte sa nás telefonicky
alebo emailom.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.sk

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3311 ľudí

Chcete ako prvý vedieť o novinkách a akciách?
Prihláste sa k odberu.