Očné ochorenia psov a mačiek

Majú psy a mačky horší zrak než ľudia?
Horšie rozoznávajú farby, majú takzvané dichromatické videnie, teda iba dva druhy čapíkov rozlišujúce žltozelenú a modrofialovú farbu. Červenú, oranžovú, žltú a zelenú vnímajú ako jednu farbu, fialovú a modrú ako druhú, a obidve rozlišujú od čiernobielej. Ich oči zvierajú väčší uhol ako ľudské, vďaka tomu vidia na kratšiu vzdialenosť, pričom každé oko má svoje zorné pole. Na druhej strane rozlišujú tvary a pohyb oveľa lepšie ako človek. Pohybujúci sa predmet zbadá pes aj zo vzdialenosti 500-700 m. Okrem toho má viac tyčiniek a tzv. tapetum lucidum, čo mu umožňuje asi tri krát lepšie videnie za šera.


Aké sú obvyklé príčiny očných chorôb zvierat?
Medzi príčiny očných chorôb zvierat patria vrodené anomálie, infekcia či parazity postihujúce priamo oko alebo respiračný aparát, celkové ochorenie, trauma a cudzie teleso, imunitné príčiny, lieky a nedostatky vo výžive.


Akými chorobami často trpia mačky?
U mačiatok sa vyskytuje oneskorené či neúplné otvorenie viečok, často v súvislosti s herpes vírusovou infekciou. Najčastejším ochorením, podobne ako u psov je konjunktivitída (zápal spojiviek), vyskytuje sa aj nadprodukcia sĺz (často u perzských mačiek v dôsledku trichiasis v očnom kútiku), či nedostatočná produkcia sĺz. Častý je zápal rohovky spôsobený herpesvírusom, felinná eozinofilná keratitída, cirkumskriptná sekvestrácia rohovky. Pri deficiencii taurínu sa môže objaviť centrálna retinálna degenerácia.


Aké očné ochorenia najčastejšie trápia psy?
Z chorôb viečok sa môže vyskytnúť abnormálne veľká štrbina (u brachycefalických plemien, bloodhound, bernardín) alebo naopak malá s predispozíciou u kólií, čau-čaua a niektorých teriérov, bývajú spojené s ektropiom (vychlípenie viečka od bulbu) alebo s entropiom (vchlípenie). Veľmi často sa vyskytujú anomálie v raste rias a zápal viečok, niekedy neoplazie, najmä adenómy. Najfrekventovanejšou vrodenou zmenou spojovky je dermoid (ohraničený okrsok kompletne vybavenej kože). Vôbec najčastejším ochorením oka je zápal spojivky. U mladých jedincov veľkých plemien sa stretávame často s everziou (vyvrátením) tretieho viečka alebo žľazy tretieho viečka. Z chorôb slzného aparátu sa môže vyskytovať epifora (nadprodukcia sĺz) alebo naopak keratokonjunktivitis sicca (nedostatočná produkcia sĺz). Rohovka býva najčastejšie postihnutá zápalom z rôznych príčin a veľmi často vredom. Medzi najčastejšie diagnostikované vnútroočné ochorenie patrí uveitis – zápal cievnatky. Relatívne častou príčinou porúch videnia psov je glaukóm spojený so zvýšeným vnútroočným tlakom, ľudovo nazývaný zelený zákal. Ochorenia šošovky- najčastejšie katarakta, teda „šedý zákal“ tvorí asi 30 až 40% z očných ochorení. Z ochorení sietnice sa vyskytuje dysplazia, atrofia, poškodenie spôsobené zvýšeným tlakom až ablácia.


Aké príznaky by mal majiteľ pozorovať?
Majiteľ väčšinou pozoruje zvýšenú produkciu sĺz prípadne až hnisavý výtok, začervenanie očí, privretie viečok, bolestivosť oka, svetloplachosť až slepotu, opuch viečok alebo rohovky.


Ako zabrániť očným ochoreniam u psov?
Čo sa týka vrodených porúch, dôležité je sledovať postihnuté zvieratá a nezaraďovať ich do chovu. Treba dbať na pravidelnú vakcináciu, a tak zabrániť infekčným príčinám a pokúsiť sa minimalizovať nebezpečenstvo traumy oka. Dôležité je svoje zvieratko sledovať a pri prvom podozrení na ochorenie navštíviť veterinára, aby čím skôr zahájil terapiu.

 

 

Autor: MVDr. Eva Truchanová

Neviete si rady?
Spýtajte sa nás telefonicky
alebo emailom.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.sk

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3945 ľudí

Chcete ako prvý vedieť o novinkách a akciách?
Prihláste sa k odberu.