Tento internetový obchod ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.
Tento internetový obchod ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.
Ochorenie pečene u psov
Aká je funkcia pečene u psov?
Pečeň u psov plní mnoho funkcií, je ústredným metabolickým orgánom a tak pomáha udržiavať homeostázu. Zasahuje do intermediárneho metabolizmu sacharidov, lipidov, bielkovín, vitamínov, hormónov aj do imunitných pochodov, prostredníctvom ich syntézy, ukladania, aktivácie, biotransformácie a vylučovania. Okrem toho sa podieľa na tvorbe žlče, albumínu, močoviny aj faktorov zrážania. Charakteristická je veľkou funkčnou rezervou a regeneračnou schopnosťou.
Aké príznaky môžu byť známkou ochorenia pečene u psov?
Pretože pečeň vykonáva nespočetné funkcie, ktoré ovplyvňujú činnosť iných orgánov a naopak choroby iných orgánov sekundárne poškodzujú pečeň, prebieha jej ochorenie často subklinicky alebo za miernych a nešpecifických príznakov. Objavuje sa nechutenstvo, chudnutie, apatia, slabosť, zvracanie, hnačka alebo naopak zápcha, zvýšená teplota, zlá kvalita srsti a zvýšené pitie a vylučovanie moču. Špecifickejším príznakom môže byť ascites (tekutina v dutine brušnej), ikterus (žltačka), koagulopatia (porucha zrážania krvi) a zväčšenie alebo zmenšenie pečene.
Diagnostika ochorení pečene
Podozrenie na ochorenie pečene sa dá po klinickom vyšetrení potvrdiť hematologickým a biochemickým vyšetrením krvi. Zisťuje sa anémia (znížený počet červených krviniek), trombocytopénia (znížený počet krvných doštičiek), a ak ide o infekciu leukocytóza (zvýšený počet bielych krviniek), zvýšená aktivita tzv. pečeňových enzýmov (ALP, ALT, AST, GMT), zmena v pomeroch albumínu, globulínu, množstvách glukózy, bilirubínu, cholesterolu, žlčových kyselín, amoniaku a močoviny. Morfologické zmeny pečene sa dajú sledovať pomocou ultrazvuku a rtg vyšetrením. Definitívnou diagnostickou metódou je biopsia pečene.
Má rasa, pohlavie a vek zvieraťa vplyv na rast pravdepodobnosti vzniku tohto ochorenia?
Rasa, pohlavie a vek zvieraťa majú vplyv na vznik patológie na pečeni. Existujú plemená s predispozíciou k určitému ochoreniu pečene, napríklad chronická hepatitída sa vyskytuje u súk dobermanov, u kokeršpanielov, bedlingtonských, West Highland white a skye teriéra, stredných pudlov, súk labradorských retrieverov, u nemeckých ovčiakov a bíglov. Idiopatická fibróza pečene sa vyskytuje najmä u mladých nemeckých ovčiakov. Pyogénne pečeňové abscesy a hnisavá hepatitída sa objavujú často u mláďat v dôsledku pupočnej infekcie. Amyloidóza pečene je známe familiárne ochorenie šarpejov. Vrodené portosystémové cievne anastomózy postihujú najčastejšie Yorkshirské teriéry a malé bradáče, prípadne írske vlkodavy, často aj jazvečíky, nemecké ovčiaky, pudlov, ši-tzu, zlaté a labradorské retrívere, kólie, mopsa, škótske teriéry, maltezákov, dobermanov a iné plemená. U starších súk malých plemien sa objavujú žlčové kamene.
Potrebujú psy s ochorením pečene špeciálnu diétu?
Psy s ochorením pečene je vhodné kŕmiť špeciálnymi diétami, ako sú: Specific CKD, Vet Life DOG Hepatic, Hill's Canine L / D, Royal canin VD Canine Hepatic, Trovet pes HLD. Pre podporu regenerácie pečene možno pridávať prípravky Liver, Legaphyton, a iné s obsahom Pestreca mariánskeho.
Autor: MVDr. Eva Truchanová
Neviete si rady? | |
Spýtajte sa nás telefonicky alebo emailom. |
|
+420 774 742 123 | |
info@rajkrmiv.sk |
Novinky