Ochorenie obličiek

Akú rolu hrajú obličky u psov?


Obličky hrajú nezastupiteľnú rolu vylučovaním splodín metabolizmu a udržiavaním elektrolytovej a acidobázickej rovnováhy tela. Základnou funkčnou jednotkou obličiek je nefrón, v ktorom sa uskutočňuje tvorba moču glomerulárnou filtráciou, tubulárnou reabsorpciou a sekréciou. Okrem toho sa obličky zúčastňujú aj na metabolizme hormónov, najmä erytropoetínu, kalcitriolu a renínu, na ďalšie hormóny odpovedajú alebo ich vylučujú.


Aké sú príznaky chronického zlyhania obličiek?

Príznaky chronického zlyhania obličiek môžu byť veľmi variabilné a závisia od štádia, v ktorom sa pacient nachádza. Väčšinou sú spôsobené urémiou, teda zvýšeným množstvom močoviny a kreatinínu v krvi. Objavuje sa zvracanie, nechutenstvo, hnačka, chudnutie, znížená kvalita srsti, bolesť brucha a zvýšené pitie a močenie. Môže dochádzať k spontánnemu krvácaniu, najmä z nosa, k anémii a k zápachu, eróziám a zápalom v ústnej dutine. V konečnom štádiu sa vyskytuje triaška a epileptiformné záchvaty, niekedy odchlípenie sietnice v dôsledku vysokého krvného tlaku. U rastúcich zvierat sa môžu pozorovať zlomeniny, deformované kĺby, vypadávanie zubov a „gumová čeľusť“.

Aká je liečba chronického zlyhávania obličiek?

Najskôr je potrebné odstrániť vyvolávajúcu príčinu, ktorou je najčastejšie zápal, kameň alebo nádor v obličkách, chronická intoxikácia vitamínom D, či vrodené ochorenie obličiek. Popritom je potrebné upraviť homeostázu organizmu rehydratáciou, korekciou acidobázickej rovnováhy a hladín elektrolytov a tlmením tráviacich či neurologických porúch, zastavením krvácania a liečbou anémie. Po upravení stavu by sme sa mali sústrediť na spomalenie progresie chronického renálneho zlyhania a to zmenou diéty. Vhodné je znížiť príjem fosforu, sodíku a bielkovín a zaistiť dostatok omega-3 nenasýtených mastných kyselín a vlákniny. Našťastie dnes si môžeme vyberať z množstva dostupných komerčných diét vhodných pre ochorenie obličiek napríklad Animonda Integra Protect Nieren, Eukanuba VD Dog Renal Phase, Hill's Canine K/D, Hill's Canine U/D, Purina VD Canine NF Renal Failure, Royal Canin VD Canine Renal, Specific CKD Heart & Kidney Support, Vet Life DOG Renal,..

U akých zvierat je zlyhanie obličiek najčastejšie?

Chronické zlyhanie obličiek sa najčastejšie vyskytuje u geriatrických pacientov, potom v strednej vekovej skupine. Priemerný vek psích pacientov sa u nás pohybuje okolo 7 rokov, asi jedna tretina je mladšia ako 5 rokov. Mačky bývajú väčšinou postihnuté staršie, asi okolo 9 roku života. Chronické zlyhanie obličiek sa môže vyskytnúť aj u mladších psov a mačiek a to na podklade hereditárnej familiárnej nefropatie, ktorá má príčinu v genetickom defekte.

Autor: MVDr. Eva Truchanová

Neviete si rady?
Spýtajte sa nás telefonicky
alebo emailom.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.sk

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3311 ľudí

Chcete ako prvý vedieť o novinkách a akciách?
Prihláste sa k odberu.