Tento internetový obchod ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.
Tento internetový obchod ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.
Kastrácia sučky je chirurgický úkon, pri ktorom sa odstraňujú buď iba vaječníky (ovariektómia), alebo vaječníky aj s maternicou (ovariohysterektómia). Najnovšie sa preferuje ovariektómia, kvôli kratšej dobe zákroku a menšej reznej rane, čo priaznivo vplýva na zotavenie pacienta po operácii. Ovariohysterektómia je často nutná zo zdravotných dôvodov pri patologických stavoch na maternici ako je pyometra, nádory, torzia, ruptúra alebo pri neželanej gravidite. Kastrácia sa odporúča aj pri cukrovke a opakovaných pseudograviditách, no najčastejšie sa vykonáva z chovateľského dôvodu zabránenia ruje a neželanej gravidity. Ďalším riešením je aplikácia hormonálnych preparátov, ktorých efekt je ale krátkodobý a spájaný s množstvom nežiaducich účinkov.
Pre 99% zabránenie vzniku nádorov mliečnej žľazy sa odporúča kastrovať ešte pred prvou rujou, sučkám potom zostáva šteňacie správanie. Vhodné je kastrovať sučku po dosiahnutí pohlavnej dospelosti (teda medzi 7-12 mesiacom veku) asi mesiac po prvej ruji. Proti nádorový efekt je stále vysoký a pohlavné orgány nie sú tak prekrvené ako v priebehu ruje. Tvrdenie, že každá sučka by mala mať aspoň raz šteňatá, nie je zo zdravotného hľadiska opodstatnené. Ale vo všeobecnosti sa suka môže kastrovať v každom veku, najlepšie v období anestrie.
Zákrok sa robí v celkovej anestézii, pred ktorou je potrebné dodržať minimálne 12 hodinovú hladovku. Po štandardnej príprave operačného pola (vyholenie, umytie, dezinfekcia) sa vedie rez cez väzivový pruh linea alba. Vybraté vaječníky sa podviažu vstrebateľným šijacím materiálom a odstránia. Nasleduje uzavretie brušnej dutiny, sutura podkožia a kože. Rana sa ošetrí rehabilitačným laserom, ktorý zvyšuje prekrvenie a tým urýchľuje hojenie a regeneráciu tkanív. Samozrejmosťou je aplikácia antibiotík a analgetík, intravenózna infúzia a pokojné prebúdzanie vo vyhrievanom hospitalizačnom boxe.
Sučky znášajú kastráciu väčšinou dobre, problémy sa takmer nevyskytujú. Keďže ide o chirurgický zákrok, existujú určité riziká vyplývajúce z anestézie, riziko krvácania, infekcie či neúplného odstránenia tkaniva vaječníka, ale správne chirurgické postupy ich minimalizujú. Niekedy trpí sučka po kastrácii obezitou, tá sa ale dá kontrolovať dostatočným pohybom a vhodnými diétami. U malého percenta, najčastejšie starších obéznych súk väčších plemien, sa v rôznej dobe od kastrácie môže objaviť močová inkontinencia. Je spôsobená poklesom produkcie estrogénnych hormónov a varíruje od pomočovania sa niekoľkokrát do roka až po úplnú neschopnosť zadržať moč. Najnovšie sa dá kontrolovať medikamentózne fenylpropanolamínom alebo efedrínom. Možná je aj chirurgická terapia alebo injekcia teflónu do okolia močového zvierača. Okrem toho sa môže veľmi vzácne objaviť hypoestrogenizmus so zmenenou kvalitou alebo stratou srsti v okolí vonkajších genitálií.
Úkon kastrácie je vhodný z vyššie spomenutých zdravotných či chovateľských dôvodov, kedy výhody výrazne dominujú nad možnými komplikáciami. Umožní dlhšie trvajúci a pokojný život Vašej psej kamarátky.
Autor: MVDr. Eva Truchanová
Neviete si rady? | |
Spýtajte sa nás telefonicky alebo emailom. |
|
+420 774 742 123 | |
info@rajkrmiv.sk |
Novinky