Kastrácia psa

Kastrácia psa je chirurgický zákrok pri ktorom sa odstraňujú semenníky. Dôvodom môže byť ochorenie pohlavných orgánov (poranenia, nádory, zápaly a torzie semenníkov, kryptorchizmus, benígna hyperplázia prostaty), perineálna hernia, nádor perianálnych žliaz alebo zabránenie sexuálne podmieneného nežiaduceho správania (túlanie, značkovanie, krytie súk, obťažovanie členov rodiny), zníženie agresivity a dominancie.

Pre prevenciu nežiaduceho správania sa pes môže kastrovať ešte pred dosiahnutím pohlavnej dospelosti. Potom uňho nedochádza k vývinu sekundárnych pohlavných znakov a prevláda šteňacie správanie. Je vhodný ako spoločník, ale nie pre ďalší výcvik ako je obrana a stráženie. Ďalšou možnosťou je kastrácia po dosiahnutí pohlavnej dospelosti (12-18 mesiacov), kedy už má pes zodpovedajúci pohlavný výraz a povahové vlastnosti. Zmena správania, ale nenastane okamžite, je potrebná určitá doba, kým sa hormóny z tela odbúrajú a takisto ju ovplyvňuje mnoho ďalších faktorov ako je výchova a výcvik. Čím neskôr sa uskutoční kastrácia z dôvodu nežiaduceho správania, tým je menšia šanca na úspech (u psa sa už toto chovanie upevní a stane sa zlozvykom).

Pred kastráciou, podobne ako pred inými chirurgickými zákrokmi v anestézii, je potrebné dodržať minimálne 12 hodinovú hladovku. Po príprave pacienta sa nareže koža pred mieškom (preskrotálny prístup), tupou preparáciou sa uvoľní podkožie a cez jeden otvor sa postupne vyberú oba semenníky. Vstrebateľným materiálom sa podviažu semenné povrazce s cievami a semenníky sa odstránia. Zošije sa podkožie a koža, použije sa laser pre rýchlejšie hojenie a aplikuje sa tekutý obväz. Možné komplikácie ako je infekcia alebo krvácanie sa takmer nevyskytujú. Občas, podobne ako u sučky, sa môže objaviť obezita a z nej vyplývajúce pohybové problémy ako je pretrhnutie skrížených väzov alebo dysplázia bedrových kĺbov. Váha sa dá jednoducho kontrolovať správnou diétou a na trhu je dostupných množstvo prípravkov s chondroitínom a glukózamínom, ktoré pomáhajú chrániť kĺby. Vzácne sa môže vyskytnúť inkontinencia moča.

Kastrácia psov, ktorí nebudú využívaní v plemenitbe, má svoje výhody. Je prevenciou ochorení, psy sa stávajú opatrnejší a poslušnejší a vďaka tomu prežijú dlhší a pokojnejší život.

Autor: MVDr. Eva Truchanová

 

Neviete si rady?
Spýtajte sa nás telefonicky
alebo emailom.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.sk

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3770 ľudí

Chcete ako prvý vedieť o novinkách a akciách?
Prihláste sa k odberu.