Tento internetový obchod ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.
Tento internetový obchod ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.
Čo je artritída?
Artritída je zápal kĺbu, podľa príčiny rozoznávame infekčnú - septickú a neinfekčnú, ktorá sa vyskytuje častejšie.
Plemena s predispozíciou:
Najčastejšie ochorejú veľké plemená psov (nemecký ovčiak, doberman) a rôzne pracovné plemená (labradorský a zlatý retríver, írsky seter).
Systémový lupus erythematosus sa vyskytuje u nemeckého ovčiaka, kólie, šeltie, bígla a pudla, pričom bývajú častejšie postihnuté feny.
Syndróm polyartritídy/polymyozitídy sa najčastejšie objavuje u mladších dospelých plemien španielov.
Reumatoidná artritída postihuje prevažne malé a trpasličie plemená bez zjavnej pohlavnej predispozície.
U ostatných artritíd spojených s chronickými infekciami či neoplastickým procesom, enteropatických, hepatopatických nebola pozorovaná žiadna predispozícia, liekmi navodená artritída, väčšinou spôsobená sulfónamidmi, je častá u dobermanov a weimarských stavačov. Popísaná je aj polyartritída u greyhoundov.
Príčiny
Septická artritída môže mať príčinu v hematogénnom rozseve baktérií do kĺbu, ale najčastejšie je spôsobená priamou kontamináciou z vonkajšieho prostredia (otvorené poranenie kĺbu, infekcia pri chirurgickom zákroku alebo pri vnútrokĺbovej injekcii).
Imunitne sprostredkovanú artritídu spôsobujú imunokomplexy, ktoré sa môžu tvoriť v dôsledku vírusovej infekcie, poruchy imunitnej regulácie, genetickej poruchy alebo v dôsledku enterokolitídy, ulceratívnej kolitídy, chronickej hepatitídy a cirhózy, tumorových antigénov a protilátok.
Príznaky
Náhle silné krívanie, opuchnutý, teplý a bolestivý kĺb s obmedzeným rozsahom pohybu sa vyskytuje pri akútnej septickej artritíde. Nezriedka sa objavujú aj celkové príznaky ako je horúčka, letargia a nechutenstvo. Pri chronickej septickej artritíde je krívanie menej výrazné, pozorujeme opuch a niekedy sa vyskytuje subklinická endokarditída, pri ktorej môže byť postihnutých viac kĺbov, a ktorá je charakteristická aj systémovými príznakmi a šelestami na srdci.
Imunitne sprostredkovaná artritída je typická cyklickými prejavmi horúčky, nechutenstva a nevoľnosti sprevádzanými rôznym stupňom krívania. Nástup býva akútny a môže nastať spontánne zlepšenie. Bežné je aj zrýchlené dýchanie a postihnutie periférnych miazgových uzlín. Najčastejšie bývajú postihnuté koncové časti končatín a kolenné kĺby. Môže sa pozorovať zvýšená bolestivosť v okolí chrbtice postihujúca najmä krk a chrbát.
Diagnóza
Základom diagnostiky sú popísané príznaky, klinické vyšetrenie a rtg. Definitívna diagnóza sa stanoví po punkcii kĺbu cytologickým a bakteriologickým vyšetrením odobratej kĺbovej tekutiny. Pri imunitne sprostredkovanej artritíde sa v krvi môže zistiť anémia (znížený počet červených krviniek), trombocytopénia (znížený počet krvných doštičiek), leukocytóza (zvýšený počet bielych krviniek) a hypoproteinémia (znížené množstvo bielkovín), niekedy zvýšená aktivita enzýmov ALP, AST a ALT. Systémový lupus erythematosus sa väčšinou prejaví vysokým výskytom ANA-protilátok v krvi a príznakmi systémového ochorenia.
Liečba
Pri septickej artritíde je dôležité začať s liečbou čo najskôr, aby nedošlo k poškodeniu kĺbovej chrupavky. Podávajú sa antibiotiká, podľa výsledku kultivácie a stanovenia citlivosti najmenej 4 – 6 týždňov (aspoň 2 týždne po odznení klinických príznakov). Odporúča sa aj chirurgická revízia kĺbu pre odstránenie zápalových buniek a nekrotického tkaniva. Pri podozrení na ehrlichiózu, boreliózu alebo iné infekčné ochorenie sa podobne podávajú antibiotiká, prednostne doxycyklín. Imunitne sprostredkovaná polyartritída sa lieči glukokortikoidmi, ktoré sa môžu kombinovať s imunosupresívnymi, cytotoxickými látkami.
Prevencia
Prevencia septickej artritídy spočíva v aseptickom prevedení chirurgického zákroku a vnútrokĺbovej injekcie, v zabránení poranení kĺbu. Pri imunitne sprostredkovanej nie je prevencia jednoznačná, je dôležité začať s liečbou každej infekcie, či systémového ochorenia čo najskôr, kým sa proces nerozšíri do kĺbov.
Autor: MVDr. Eva Truchanová
Neviete si rady? | |
Spýtajte sa nás telefonicky alebo emailom. |
|
+420 774 742 123 | |
info@rajkrmiv.sk |
Novinky