Ľanové semeno sypané ZEUS 10kg

Ľanové semeno sypané ZEUS 10kg
Výživový doplnok pre kone
Výživový doplnok pre kone ... viac informácií
KódP212981
Dostupnosť:
skladom
Vaša cena s DPH26,74 € s DPH
PopisDiskusia
 Vynikajúci doplnok kŕmnej dávky pre kone, má pozitívny vplyv na kožu, srsť, trávenie a metabolizmus. 
Ľanové semienko obsahuje vysokú koncentráciu esenciálnych nenasýtených mastných kyselín (pre organizmus nevyhnutný). Esenciálne znamená, že si ich organizmus nedokáže vytvoriť a získava ich len z potravy. Sú dôležité najmä pre regulačné pochody v organizme, správnu funkciu bunkových stien, srdcovo-cievneho systému a imunity. 
Ľanový tuk obsahuje prevažne nenasýtené mastné kyseliny (80-90%)- ktoré tvoria 20 - 30% kys. olejová a linolová a 40 - 60% kys. linoleová. Poskytuje teda omega 3, 6 a 9 kyseliny v optimálnom pomere. 
Ľanové semienko obsahuje veľmi priaznivý sliz, ktorý, ktorý potiahne žalúdok a črevá ochraným filmom. Preto je veľmi vhodný najmä pri tráviacich problémoch žriebät. Rozomleté ??ľanové semienko je navyše vynikajúcim prírodným zdrojom vlákniny, ktorá zväčšuje objem stolice a olej v nej obsiahnutý zvláčňuje sliznicu. Odporúča sa preto na liečenie zápchy a problémov pri divertikulóze čriev. 
Účinky omega-3 nenasýtených mastných kyselín sú najmä znižovanie zrážanlivosti krvi, a riziká srdcového ochorenia. Pôsobí aj proti zápalom ciev, kĺbov, čriev a kožným ochoreniam. 
Je to teda cenný zdroj mastných kyselín, aminokyselín (zvl. lyzínu) a selénu. Má teda ozitívny vplyv na kožu, srsť, cievy a črevá. 
 
Ľanové semeno a inzulínová rezistencia, obezita:
Lignany obsiahnuté v ľanových semenách môžu fungovať ako prírodné antioxidanty. 
Lignany sa nachádzajú v rastlinách bohatých na vlákninu – obilninách, zelenine a ovocí. Predchádzajúce štúdie konštatovali, že ľanové semeno prispieva k zníženiu rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení a rakoviny mliečnej žľazy vďaka svojim biologicky aktívnym zložkám – oleju obsahujúcemu približne 59 percent kyseliny alfa-linolénovej a lignanu diglukozidu sekoisolariciresinolu (SDG). Zdravotná prospešnosť ľanových lignanov spočíva v ich antioxidačnej aktivite, najmä v pohlcovaní hydroxylových radikálov. Semeno tiež obsahuje zlúčeniny s estrogénovou aj antiestrogénnou aktivitou. 
Rastlinný SDG je baktériami v ľudskom alebo zvieracom hrubom čreve konvertovaný na cicavčie enterolignany enterodiol a enterolaktón, ktoré sa vyznačujú estrogénnou aktivitou. Je o nich známe, že potláčajú rast nádorov, a to najmä nádorov senzitívnych k hormónom – karcinómu mliečnej žľazy, endometria a prostaty. 
 
Významná je tiež úloha ľanového semena v prevencii cukrovky. Naznačujú, že potraviny s nízkym glykemickým indexom obsahujúce rozpustnú vlákninu môžu nielen zabrániť určitým metabolickým ramifikáciám inzulínovej rezistencie, ale tiež túto rezistenciu znižovať. Ľanové semeno by mohlo v rámci udržania glukózovej homeostázy ovplyvniť aj sekréciu inzulínu a jej mechanizmus. 
Preto je ľanové semeno zvlášť vhodné u koní s dipozíciou k IR, laminitíde či drží redukčnú diétu, ľanové semeno má nízky glykemický index a je teda bezpečný. 
 
Cieľové zvieratá: kôň, somár, dobytok, koza, ovce, prasa, vietnamské prasiatko
Vhodný zdroj:
omega-3 mastných kyselín, omega-6 mastných kyselín, omega-9 mastných kyselín, aminokyselín (zvl. lyzínu), selénu
Úprava - dôležité informácie! :
Vaše zviera navykajte na plnú dávku ľanového semena postupne, obsahuje okolo 40% tuku, čo môže pôsobiť preháňavo. 
Pred skrmovaním je nutné semeno našrotovať, či podrtiť - kvôli tvrdej šupke je v celku, aj keď varené takmer nevyužiteľné (okrem slizu uvoľneného v teplej vode), ale všetko cenné, čo len ponúka je pre kone v nenamletej forme nedostupné. Veľmi vhodný je elektrický mlynček na kávu či ručný mlynček na mak. Nepripravujte si ho však na viac ako 3 dni dopredu. Kvôli vys. obsahu tuku drvené semienko rýchlo žltne. V prípade, že si predmeliete ľanové semienko, uchovávajte ho v mrazničke a pred skrmovaním vyberte požadované množstvo, takto skladované vám namleté ??vydržia mesiace! 
 
Zbytočné obavy z otravy! Kys. kyanovodíková, ktorú obsahuje semeno ľanu, nie je závadná do množstva uvedeného v Dávkovaní, čo je na dospelého koňa dávka cca 120 g. Takže sa nemusíte obávať že nevareným semenom svoje zviera otrávite. Môžete ľanované drvené semienko podávať do kŕmenia bez ťažkostí nevarené suché drvené. Čo však môžete pre uvoľnenie slizu je zaliatie horúcou vodou- sparenie, a necháte napučať aspoň 10 minút. Skrmujte pochopiteľne vmiešané do ostatného krmiva, a vlahé, teplota prostredia, nie horúce! Horúce ani teplé krmivá vo výžive hospodárskych zvierat ako byžravcov nemajú svoje miesto. 
 
Dávkovanie:
Veľmi ľahko sa primieša namleté ??semeno do krmiva, zvieratá ho spravidla majú radi. Pre kone je optimálne v surovom stave množstvo 50 - 120 g denne. Pre žriebätá 50 až 80 g. Väčšie množstvo sa musí variť 5 - 10 minút kvôli kys. kyanovodíkovej. Pre ďalšie zvieratá je možné skrmovanie surového ľanového semena v množstve 12 g na 50 kg zviera. 
Trvanlivosť: Minimálna trvanlivosť je 1 rok od dátumu výroby (leto). 
Hodnoty ľanového semienka:
 
Sušina SEk SNLk Vláknina Škrob Cukry Tuk Ca P 900 g 14 MJ 164 g 79,4 g 43,4 g 24,7 g 325 g 2,5 g 5 ,9 g                                                                                       
Diskusia k produktu
Máte otázku? Zaujíma vás konkrétny detail? Opýtajte sa nás.
Položiť otázku
Nová otázka
Vaše meno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zverejnený)
Nadpis:
Text príspevku:
Vaše meno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zverejnený)
Text príspevku: