Kastrácia mačky

Dobrý deň,

mám britskú modrú mačku starú 8 mesiacov. Rada by som ju nechala vykastrovať. Môžete mi poradiť kedy je najlepší čas na kastráciu? Pred pár dňami sa dostala do ruje. Ďakujem za odpoveď.

 

Kastrácia mačky je určite najúčinnejšou prevenciou nechcenej gravidity u mačiek chovaných vonkajším alebo polovonkajším spôsobom. Je vhodná aj pre mačky chované iba v byte, kde môže byť majiteľ obťažovaný neustále sa opakujúcimi rujami. Najvhodnejšia doba je medzi 6.-7. mesiacom veku, keď má mačka väčšinou prvú ruju. Ak je mačka už staršia, tak kedykoľvek. Operáciu je možné vykonať aj u staršej mačky, ktorá už mala niekoľkokrát mačiatka.

Kastráciu samíc odborne nazývame ovarektómia, pokiaľ sa jedná o chirurgické odstránenie iba vaječníkov z dutiny brušnej, alebo ovariohysterektómia, keď sa zároveň s vaječníkmi odstraňuje aj maternica. V prípade mačiek nemá ani jedna z metód zvláštne výhody či nevýhody. Pokiaľ sú v priebehu zákroku zistené na maternici akékoľvek patologické zmeny, pristupujem vždy k jej odstráneniu.

Zákrok vykonávame v celkovej intramuskulárnej anestézii. Operačný prístup do dutiny brušnej je na boku brucha zvieraťa, veľkosť operačnej rany 1,5-2cm. Ak robíme iba ovariektómiu, vybavíme postupne oba vaječníky, ktoré podviažeme na oboch stranách kvalitným syntetickým vstrebateľným materiálom a odstránime ich. Nasleduje rutinná uzávera operačnej rany. Mačka dostane dlhodobo pôsobiace antibiotikum a injekciu proti bolesti. Potom je umiestnená do pooperačného hospitalizačného boxu, kde sa v pokoji prebúdza z anestézie. Majiteľ si tak odnáša už prebudeného pacienta. Po operácii je dobré mačku, ak je vonkajšia, nechať 1-2 dni doma. Inak nie je nutná žiadna zvláštna starostlivosť. Ďalšia kontrola je za 10-12 dní, kedy sa vyťahujú kožné stehy.

Mačky kastrované na našej klinike sú už druhý deň v pohode, žerú a správajú sa normálne ako pred operáciou. Operácie sa nemusíte nijako obávať. Kastrácia mačky je určite lepšie riešenie, než mať problémy s odbytom mačiatok.

Kastrované mačky nie sú  náchylnejšie k chorobám ako mačky nekastrované. Jediným problémom môže byť obezita. Problém ide však riešiť úpravou jedálnička mačky. U nás si môžete kúpiť granule špeciálne vyvinuté pre kastrované mačky.

 

Autor: MVDr. Eva Truchanová

Neviete si rady?
Spýtajte sa nás telefonicky
alebo emailom.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.sk

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3544 ľudí

Chcete ako prvý vedieť o novinkách a akciách?
Prihláste sa k odberu.