Kastrácia kocúra

Najčastejším dôvodom, prečo vykonávame tento zákrok u kocúra, je snaha zamedziť prejavom samčieho sexuálneho správania. V prípade kocúrov chovaných vonkajším alebo polovonkajším spôsobom ide hlavne o obmedzenie túlania sa a bitiek s inými kocúrmi. U kocúrov chovaných len v byte, kastráciou väčšinou zamedzíme nežiaducemu značkovaniu močom a tým aj zápachu.

Zákrok možno vykonávať v akomkoľvek veku zvieraťa. U mladých kocúrov však odporúčam minimálny vek 8-9 mesiacov, kedy je už dokončený telesný vývoj zvieraťa. Zvieratá kastrované v mladšom veku môžu vyzerať indiferentne (tzn. nie je možné rozoznať, či ide o mačku alebo kocúra podľa vonkajšieho vzhľadu). Ďaleko závažnejším problémom u kocúra kastrovaného vo veľmi mladom veku, môže byť upchatie močovej trubice močovým pieskom. Predčasne kastrovaný jedinec má totiž menší penis a tým aj úzku močovú trubicu, ktorá sa môže ľahšie upchať. Treba ale poznamenať, že ochorenie dolných močových ciest riešime veľmi často aj u kocúrov kastrovaných vo vhodnom veku.

Zákrok vykonávame v celkovej intramuskulárnej anestézii. Najskôr pripravíme operačné pole. Potom vykonáme rez  mieška nad každým semenníkom a semenník vyberieme von. Podviažeme semenné povrazce a cievy vstrebateľným syntetickým materiálom a odstrihneme oba semenníky. Kastračné rany sa nezašívajú, aby mohol odtekať sekrét, ktorý sa tvorí pri hojení. Pacient dostane antibiotiká a lieky proti bolesti a je premiestnený do hospitalizačného boxu, kde sa v pokoji prebudí.

Komplikácie po zákroku sa vyskytujú minimálne. Podľa štatistík kocúrov kastrovaných u nás na klinike boli pooperačné komplikácie u 0,1% zvierat.

Zmenu správania nemožno po kastrácii očakávať okamžite. Efekt sa dostaví najskôr za niekoľko týždňov až mesiacov po tom, čo sa metabolizuje zvyškový testosterón v tele zvieraťa.

Vzhľadom k zmene hormonálnych pomerov v organizme je potrebné dbať na životosprávu zvieraťa. Kastrovaní kocúry často priberajú. Tomu sa vyhnete dodržiavaním správnych stravovacích návykov. Odporúčam kŕmiť krmivom určeným priamo pre kastrovaných kocúrov. Tieto špeciálne diéty znižujú aj riziko tvorby močových kameňov. Granule môžete zakúpiť v tomto internetovom obchode. V prípade otázok Vám radi poradíme.

 

Autor: MVDr. Eva Truchanová

Neviete si rady?
Spýtajte sa nás telefonicky
alebo emailom.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.sk

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3544 ľudí

Chcete ako prvý vedieť o novinkách a akciách?
Prihláste sa k odberu.