Blchy psie

Blchy sú jedným z najznámejších krv sajúcich parazitov. Vyskytujú sa u psov a mačiek?

Z vonkajších parazitov sa u našich psov a mačiek vyskytuje najčastejšie práve blcha. Až 70% svrbivých kožných ochorení objavujúcich sa najmä koncom leta a na jeseň je vyvolaných blchami.

Ako zistíte, že pes má blchy?

Charakteristické sú silne svrbivé ložiská najmä v oblasti bedier a koreňa chvosta, aj z vnútornej plochy stehien, na bruchu slabinách a krku. Mačky sú najčastejšie postihnuté v oblasti krku. Úporným škrabaním dochádza k lámaniu až vypadávaniu srsti, odhaľuje sa koža pokrytá načervenavými chrastami. U niektorých jedincov sa môže objaviť precitlivenosť na blšie uhryznutie, ktorá sa prejavuje výraznejšími klinickými príznakmi, miliárnou dermatitídou, symetrickou absenciou srsti, plakmi, lineárnymi granulómami, niekedy sa objaví aj celotelové svrbenie bez výskytu kožných zmien. Blchy sa môžu nájsť aj priamo na zvierati, poprípade sa dá ich trus vyčesať zo srsti na filtračný papier, navlhčiť a pozorovať zvyšky krvi. Na dôkaz alergickej blšej dermatitídy sa používajú intradermálne kožné testy. U psov je dôležité odlíšiť atopickú dermatitídu, folikulitídu alebo sarkoptový svrab, u mačiek reakcie z precitlivenosti, ostatné vonkajšie parazity, dermatofytózy, folikulitídy a diétne poruchy z nedostatku biotínu alebo esenciálnych mastných kyselín.

Ako odstrániť blchy?

Dôležité je odstrániť blchy nielen zo zvieraťa, ale aj ich vývojové štádia nachádzajúce sa v prostredí. Vždy treba naraz preliečiť všetky zvieratá nachádzajúce sa v chove, vyčistiť miesta kde sa radi zdržujú či odpočívajú a aplikovať proti parazitárny prípravok podľa odporúčania veterinárneho lekára. Pre zvieratá existujú prípravky vo forme obojkov (Kiltix,Foresto) alebo vo forme spot on, ktoré sa aplikujú na kožu (Stronghold, Advocate, Advantix, Activyl Tickplus, u mačiek dobre účinkuje Vectra Felis). Novinkou na trhu sú tablety Bravecto a Nexgard, ktorých účinná látka pôsobí v krvi psa a zabíja blchy pri saní krvi.

Autor: MVDr. Eva Truchanová

Neviete si rady?
Spýtajte sa nás telefonicky
alebo emailom.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.sk

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3544 ľudí

Chcete ako prvý vedieť o novinkách a akciách?
Prihláste sa k odberu.