Artróza

Čo je artróza?
Artróza je degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré sa vyskytuje ako súčasť iných ochorení kĺbov, či už vrodených (dysplazia bedrových kĺbov, Legg-Calvé-Perthesova choroba, osteochondróza,...) alebo traumatických ( vnútrokĺbové zlomeniny, pretrhnutie väzov a šliach, traumatická luxácia,...) a sekundárne v súvislosti so zápalovými zmenami.


Príznaky
Klinickým príznakom je rôzne veľká bolestivosť v kĺbe, ktorá sa prejavuje krívaním. To sa zhoršuje v chladnom, vlhkom počasí a po nadmernej záťaži a pretrváva asi 2-3 týždne. Vyšetrením sa môže zistiť znížená pohyblivosť v kĺbe, pseudokrepitácia a rôzne veľká náplň kĺbu.


Diagnóza
Okrem klinických príznakov môže pri stanovení diagnózy pomôcť rtg vyšetrenie. Stupeň degeneratívnych zmien sa stanoví podľa prítomnosti sklerózy alebo cýst na kosti pod chrupavkou alebo zúženej kĺbovej štrbiny (strata kĺbovej chrupavky) a výskytu osteofytov.


Terapia
Špecifická terapia artrózy neexistuje, spočíva len v zmiernení bolesti a spomalení rozvoju ďalších degeneratívnych zmien. Chirurgicky sa môže odstrániť vyvolávajúca príčina ako je vývojové ochorenie alebo nestabilita kĺbu, v ťažkých prípadoch sa vykonáva artrodézia, teda úplné znehybnenie kĺbu. Konzervatívna liečba - pokoj a fyzikálna terapia zmierňuje príznaky ochorenia a zosilňuje podporné štruktúry kĺbu. Cvičenie pod kontrolou slúži k zachovaniu svalovej hmoty a prevencii fibróznej degenerácie tkanív v okolí kĺbu. V chronických prípadoch pôsobia priaznivo teplé obklady kĺbu na 10 minút 2-3krát denne. Používa sa aj medikamentózna terapia nesteroidnými protizápalovými liekmi alebo počas krátkej doby kortikosteroidmi. Odporúča sa podávanie chondroprotektívnych látok a nutričných doplnkov na podporu kĺbov.

 

Autor: MVDr. Eva Truchanová

Neviete si rady?
Spýtajte sa nás telefonicky
alebo emailom.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.sk

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3544 ľudí

Chcete ako prvý vedieť o novinkách a akciách?
Prihláste sa k odberu.