Diabetes u psov

Diabetes mellitus je ochorenie spôsobené absolútnym alebo relatívnym nedostatkom inzulínu, čoho dôsledkom je hyperglykémia (zvýšená hladina cukru v krvi). Patrí medzi časté endokrinné poruchy psov a mačiek. Postihuje dvakrát častejšie sučky než psov, väčšinou v strednom a vyššom veku, najčastejšie okolo 9 roku života. Primárny diabetes spôsobený autoimunitnou deštrukciou Langerhansových ostrovčekov sa vyskytuje už v mladom veku, ale je pomerne vzácny. U mačiek sa cukrovka najčastejšie objavuje u samčích kastrátov a kocúrov vo vyššom veku obvykle starších ako 10 rokov.

Aké sú príznaky Diabetes?

Klinické príznaky sa u psov na rozdiel od mačiek objavujú pozvoľna. U súk sa často po ruji, koncom metestru zvýši príjem tekutín a vylučovanie moču a aj napriek kŕmeniu dochádza k úbytku na váhe. Môže sa pozorovať zvýšená unaviteľnosť, zrýchlený rast srsti a vyhľadávanie chladnejších miest. Pri dlhšom trvaní môže dôjsť k difúznemu zákalu šošovky alebo chronickým kožným ochoreniam.
Narušený metabolizmus glukózy spôsobuje jej zvýšenie v krvi a naopak deficit v bunkách. Ak sa prekročí obličkový prah pre glukózu, dochádza k jej vylučovaniu močom pričom strháva so sebou väčšie množstvo vody, ale aj minerálov – draslíka, sodíka, fosforu. Navonok sa to prejaví zvýšeným objemom moču a následne väčším smädom. Chronická hyperglykémia spôsobuje aj poruchu funkcie proteínov ako sú hemoglobín, kostrové proteíny, membrány červených krviniek, bielkoviny šošovky, steny ciev a nervových zakončení. To spôsobuje ďalšie komplikácie cukrovky. Nedostatok glukózy v periférnych tkanivách spôsobí rozpad tukových zásob s nadprodukciou mastných kyselín, ktoré sa metabolizujú na ketolátky. Prejavuje sa to chudnutím, ktoré môže vyústiť do ketoacidózy až kómy. Zvýšená tvorba glukózy obmedzuje syntézu bielkovín a tým dochádza k ďalšej strate hmotnosti, slabosti, zhoršenému hojeniu rán a zníženej funkcii imunitného systému.
U mačky začínajú príznaky náhle - zvýšené pitie a močenie, chudnutie, pečeň môže byť v dôsledku lipidózy zväčšená. Z neurologických deficitov sa môže objaviť prešlapovanie panvových končatín až na tarzálne kĺby, hypotónia, oslabené spinálne reflexy, svalová atrofia a proprioceptívne deficity.

Čo zvyšuje pravdepodobnosť Diabetu u psov?

Pravdepodobnosť cukrovky zvyšuje vyššie množstvo endogénnych a exogénnych gestagénov. Patrí medzi ne progesterón, ktorý sa u súk hromadí medzi 20 až 30 dňom od začiatku ruje. Tento hormón spôsobuje zvýšenú produkciu STH, čo znižuje efekt inzulínu na glukózu (na spracovanie rovnakého množstva sacharidov je potrebné omnoho väčšie množstvo inzulínu). To vedie k hyperfunkcii buniek pankreasu. Ak to trvá dlhšie ako fyziologické 2-3 týždne, dochádza k ich vyčerpaniu a degenerácii. Podobný mechanizmus sa uplatňuje aj pri podávaní gestagénov na potlačenie ruje (antikoncepčná injekcia) alebo pri nadbytku glukokortikoidov (spôsobujú pokles väzby inzulínu na receptory).
U kastrovaných kocúrov sa častejšie vyskytuje nádorové bujnenie v oblasti hypofýzy, ktoré spôsobuje nadprodukciu STH – rastového hormónu. Mechanizmus účinku STH, gestagénov a glukokortikoidov na metabolizmus glukózy je podobný ako u psa.
Podobne ako u ľudí je ďalším negatívnym faktorom obezita, ktorá spôsobuje zvýšenú rezistenciu voči inzulínu, najmä jeho zníženou väzbou na receptory.

Liečba Diabetes u psov

Terapia cukrovky psov sa zakladá na dlhodobom podávaní inzulínu. Ak je príčinou diabetu zvýšená produkcia progesterónu v období pohlavného cyklu sučky, odporúča sa kastrácia. Po včasnej ovariohysterektómii dochádza väčšinou k trvalému zlepšeniu bez nutnosti ďalšej liečby inzulínom. V ostatných prípadoch je potrebná úzka spolupráca majiteľa a veterinárneho lekára. Na základe pravidelných vyšetrení krvi a moču sa stanoví vhodná dávka inzulínu podávaná raz alebo dvakrát denne hneď po kŕmení. Kŕmny režim by mal byť stále rovnaký, čo sa týka zloženia, množstva krmiva aj doby podávania. Vhodné sú komerčné diéty Eukanuba VD Dog Glucose/Weight/Diabetic control, Specific CED Endocrine Support alebo Royal Canin VD Canine Diabetic Special alebo krmivo s nízkym obsahom sacharidov s vysokým glykemickým indexom napr. mäso so zeleninou.

Autor: MVDr. Eva Truchanová

Neviete si rady?
Spýtajte sa nás telefonicky
alebo emailom.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.sk

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3945 ľudí

Chcete ako prvý vedieť o novinkách a akciách?
Prihláste sa k odberu.